logo

reklam

KKTC’deki seçimlerde sonuç belli oldu

Sandık başına giden KKTC’de sonuçlar belli oldu. Ulusal Birlik Partisi, oyların yüzde 36,5’ini aldı.

 KKTC’deki Erken Genel seçimlerden birinci çıkan (UBP) Ulusal Birlik Partisi başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, başkent Lefkoşa’da parti merkezinden ‘balkon konuşması’ yaptı.KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün’e ilk defa ünlü manken ve oyuncu İnci Pars da eşlik etti.

4 GÜN ÖNCE EVLENDİLER

Seçim sürecinde İnci Pars, Özgür’ün yasak aşkı olarak tanınmıştı. Özgürgün’ün eşinden ayrılıp İnci Pars ile evlenmesi bekleniyordu. Hüseyin Özgürgün’ün seçimden galip çıkmasının ardından KKTC medyasında, çiftin seçimden 4 gün önce evlendiği yazıldı.

SANDIKTAN KOALİSYON ÇIKTI

Başbakan Hüseyin Özgürgün liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi (UBP) şimdiye kadar sayılan oyların yüzde 35,44’ünü alarak sandıktan birinci parti çıkarken, seçimlerde hiç bir parti tek başına iktidarı elde edecek milletvekili sayısını elde edemedi.

Seçim barajını aşan UBP, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Demokrat Parti (DP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Meclise girme şansı bulurken, bu sonuçlarla ülkede hiç bir partinin tek başına iktidarı alamadı.

Ülkede, iki veya üç partinin bir araya gelmesiyle oluşturulacak koalisyon gündeme geldi.

SEÇİM SONUÇLARI

UBP: %36,5
CTP: %21,6
HP: %16,8
TDP: %8,0
DP: %7,9
YDP: %6,7
TKP: %2,4
MDP: %0,1

KKTC Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı ilk resmi sonuçlara göre, UBP 21, CTP 12, HP 9, DP 3, YDP 3, TDP 2 milletvekilini meclise sokmayı başardı.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?