logo

reklam

Son Dakika…Anayasa Mahkemesi’nden Mehmet Altan ve Şahin Alpay’a tahliye kararı

Anayasa Mahkemesi Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tahliyesine karar verdi. Mahkeme 9 ay tutuklu kalan Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay için de ‘Hak ihlali’ var dedi. AYM eski üye Alparslan Altan’ın talebini ise reddetti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugün 4 önemli dosyayı ele aldı. Mahkeme, yaklaşık 9 ay tutuklu kalan Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın bireysel başvurularıyla ilgili nihai kararını verdi. AYM ayrıca, eski üyesi Alparslan Altan‘ın başvurusunu da ele aldı.

DİĞER GAZETECİLER İÇİN EMSAL OLUŞTURABİLİR

Anayasa Mahkemesi Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tahliyesine karar verdi. Mahkeme ‘Hak ihlali var’ dedi. Bu kararı AYM Genel Kurulu Kurulu 11’e oy çokluğuyla aldı. Cumhuriyet Gazetesinden Turhan Günay’a ilişkin olarak da AYM hak ihlali kararı verdi. Alparslan Altan’ın talebi ise reddedildi.

Günay’ın avukatlarının bakanlığın görüşüne karşı AYM’ye sunduğu dilekçede ise tutuklama tedbirinin gerçek amacının hükümet politikalarıyla uyumlu bir basın oluşturmak ve bazı hassas konularda haber yapılmasını cezalandırmak olduğuna dikkat çekildi. Dilekçede, “Cumhuriyet gazetesinin hedef alınmasının bir diğer nedenini de gazetenin Türkiye’de eleştirel habercilik yönünden sembolik bir anlam taşımasıdır” denildi.

ŞAHİN ALPAY VE MEHMET ALTAN TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLMAKTAN TUTUKLANMIŞLARDI

Eski Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay, “FETÖ terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla 31 Temmuz 2016’da tutuklandı. Köşe yazılarının delil olarak girdiği iddianamede adı geçen yazarların, yazılarında darbe mesajı verdikleri, hükümeti itibarsızlaştırmaya çalıştıkları öne sürüldü. Gazeteci yazar Mehmet Altan ise 22 Eylül 2016’da “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı.

ALPARSLAN ALTAN’IN TALEBİ REDDEDİLDİ

Anayasa Mahkemesi, ayrıca 4 Ağustos 2016’da bizzat ihraç ettiği tutuklu üyesi Alparslan Altan’ın şikâyetini de görüştü.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?