24 Temmuz 2024 Çarşamba
DOLAR 32.83 ₺
EURO 35.66 ₺
STERLIN 42.40 ₺
G.ALTIN 2,546.71 ₺
BTC 67,597.46 $
ETH 3,495.95 $
BİST 11,089.53

Bursa'nın Sanat Merkezi: Irgandı Köprüsü

GündemYerelBursa 12
Yayınlama: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 17:48 Kaynak: İGF Haber Ajansı Editör: Ahmet Yılmaz

Dünyanın ilk çarşılı köprüsü olan Irgandı Köprüsü, Bursa’nın sanat çevrelerini buluşturmayı sürdürüyor. Yüzyıllarca Osmanlı sanatlarının merkezinde yer alan köprü, Bursalı sanatseverlerin ilgi odağı haline geldi.

Bursa'nın Sanat Merkezi: Irgandı Köprüsü

Bursa'nın tarihi ve sanat dolu mirası Irgandı Köprüsü, sanatseverlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Köprünün eşsiz güzellikleri ve sanat eserleri, yerli ve yabancı ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Dünyanın ilk çarşılı köprüsü olan Irgandı Köprüsü, Bursa’nın sanat çevrelerini buluşturmaya devam ediyor.

BURSA (İGFA) - Yüzyıllarca Osmanlı sanatlarının merkezinde bulunan Irgandı Köprüsü, Bursa’nın sanat çevrelerini buluşturmayı ve Bursalı sanatseverlerin merkezi olmayı sürdürüyor.

Bursa’nın Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinin arasında, sınır bölgesi konumunda yer alan Irgandı Köprüsü, aynı zamanda tarihteki ilk çarşılı köprü olma özelliğini taşıyarak günümüz AVM’lerinin atası olarak tanımlanıyor.

Hat, resim, kaligrafi, ahşap oyma, müzik, çini ve naht gibi birçok sanat dalının bir arada bulunduğu ve sanatseverler tarafından burada kurulan sergilerde müşahede edilebildiği Irgandı Köprüsü, yerli ve yabancı turistler tarafından da büyük ilgi görüyor.

Irgandı Köprüsü, Bursa'nın sanat tarihinde önemli bir konuma sahip olan tarihi bir yapıdır. Bu benzersiz köprü, çeşitli sanat dallarının buluşma noktası olarak kültürel mirası yaşatmaya devam etmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken köprü, Bursa'nın sanat ve tarih birikimini görmek isteyen herkes için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

İlk Yorumu Sen Yaz
code