24 Temmuz 2024 Çarşamba
DOLAR 32.85 ₺
EURO 35.68 ₺
STERLIN 42.40 ₺
G.ALTIN 2,548.92 ₺
BTC 67,556.31 $
ETH 3,493.82 $
BİST 11,089.53

Bursa'nın Tarihi Mezarlığında Vandalizm Skandalı!

GündemYerelBursa 4
Yayınlama: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 17:24 Kaynak: İGF Haber Ajansı Editör: Ahmet Yılmaz

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan ve 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi Pınarbaşı Mezarlığı, bazı mezarların zarar gördüğü skandal görüntülerle gündemde. Şehrin en eski mezarlıklarından biri olan ve önemli bir tarihi miras konumunda olan mezarlıkta yaşanan vandalizm olayları endişe yaratıyor. Kameralara yansıyan görüntülerde, mezar taşlarının kırıldığı, duvarların yıkıldığı ve mezarların zarar gördüğü net bir şekilde görülüyor.

Bursa'nın Tarihi Mezarlığında Vandalizm Skandalı!

Bursa'nın tarihi mirası olan Pınarbaşı Mezarlığı'nda yaşanan vandalizm skandalı herkesi derinden sarsarken, eski mezarların zarar görmesi şehrin tarihine yapılmış büyük bir saygısızlık olarak yorumlanıyor. Kameralara yansıyan görüntüler, mezar taşlarının parçalandığını ve duvarların yıkıldığını açıkça gözler önüne seriyor. Olay, Bursa'nın en saygın mezarlıklarından birinde gerçekleşmesi sebebiyle büyük infiale neden olurken, şehrin tarihine sahip çıkılması gerektiği bir kez daha vurgulanıyor.

Bursa’nın en eski mezarlıklarından biri olan Pınarbaşı Mezarlığındaki bazı mezarların zarar gördüğü kameralara yansıdı.

Melih KAYACI / HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) - Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan ve 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Pınarbaşı Mezarlığına definler hala sürüyor.

Bursa’nın en eski mezarlıklarından biri olan bu mezarlık, şehrin merkezinde bulunması ve tarihi önem arz etmesi sebebiyle de büyük önem taşıyor.

Öte yandan Pınarbaşı Mezarlığı, Bursa’nın en bakımlı mezarlıklarından biri olarak bilinirken, kabristandaki bazı mezarların zarar gördüğü kameralara yansıdı.

Mezarlıktaki bazı mezarların taşları ve duvarları, adeta balyozla vurulmuşcasına parçalanmış ve yıkılmış. 

Ayrıca bazı mezarlarda ise çökmelere rastlanıyor.

Bursa'nın tarihi miraslarından biri olan Pınarbaşı Mezarlığı, şehrin kültürel değerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Mezarlığın tarihine yapılan bu tür saldırılar, sadece maddi zarara neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda şehrin tarihine yapılmış büyük bir saygısızlık olarak da nitelendiriliyor. Yetkililerin konuyu yakından takip etmesi ve suçluların bir an önce bulunarak hak ettikleri cezayı almaları bekleniyor. Vandalizm olayları, kültürel miraslarımıza sahip çıkma konusunda toplumsal duyarlılığın artırılmasını da beraberinde getiriyor. Bursa halkı, bu gibi vandallara karşı birlik olup şehrin tarihine ve değerlerine sahip çıkmaya devam edecektir.

İlk Yorumu Sen Yaz
code