24 Temmuz 2024 Çarşamba
DOLAR 32.85 ₺
EURO 35.68 ₺
STERLIN 42.40 ₺
G.ALTIN 2,548.92 ₺
BTC 67,556.31 $
ETH 3,493.82 $
BİST 11,089.53

İstanbul'da Kaçak Hafriyata Mobil Vizör Devreye Alındı

Gündem 6
Yayınlama: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 14:34 Kaynak: İGF Haber Ajansı Editör: Ahmet Yılmaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirilen Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi, kaçak hafriyat dökümlerini engellemek ve denetimlerde kullanılmak üzere aktif hale getirildi. Şüpheli araçların kaçak alanlara giriş çıkışları 360° dönebilen, optik zoom özelliğine sahip mobil vizör ile kayıt altına alınıyor. İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK adlı yeni sistem, kaçak döküm faaliyetlerini önlemek için anlık konum takibi yapabiliyor.

İstanbul'da Kaçak Hafriyata Mobil Vizör Devreye Alındı

İstanbul'da kaçak hafriyat dökümlerinin engelini koyacak teknolojik bir adım atıldı! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi ile kaçak hafriyat dökümlerine son veriliyor. Sistemin, şehirde çevre kirliliğini en aza indirgeme konusunda önemli bir rol üstlendiği belirtiliyor. Detaylar haberimizde!

İstanbul’da kaçak hafriyat dökümlerinin engellenmesi amacıyla İBB tarafından AR-GE çalışmaları yürütülen Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi devreye alınarak denetimlerde kullanılmaya başlandı.

İSTANBUL (İGFA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre Koruma Şube Müdürlüğü, İstanbul ili sınırları içerisindeki kaçak hafriyat dökümlerinin engellemek, denetimlerini sağlamak ve çevre kirliliğini en aza indirgemek amacıyla 2022 yılında AR-GE çalışmalarına başladığı Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi’ni kullanmaya başladı.

Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi ile, izin verilmeyen alanlarda kaçak hafriyat dökümü için gelen araçların tespiti gerçekleştiriliyor. Mobil vizör, 360° dönebilen ve aynı zamanda 900 m’yi 3m’ye kadar yakınlaştırabilen ‘optik zoom’ özelliğine sahip. Ayrıca, şüpheli aracın kaçak döküm alanına girdiği andan itibaren ve alandan çıktığı zaman dilimine kadarki tüm hareketlerini gece gündüz fark etmeksizin kayıt altına alabiliyor.

İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK

Araç Takip Sistemi entegrasyonu; anlık konum takibi yapabilme, şüpheli alan araçları kontrol altında tutabilme ve kaçak döküm faaliyetlerini önleyebilme özellikleri taşıyor. İBB Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen ileri radar sensörler ile, şüpheli aracın plakası tespit edilerek şahıs veya ilgili firmaya idari yaptırım uygulanacak.

Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi, her türlü coğrafi alanda ve olumsuz hava koşullarında, dışarıdan enerji ihtiyacı olmadan da çalışabilecek. Bu amaçla mobil cihaz üzerinde devamlı enerji sağlayan şebeke enerjisi giriş portları, solar güneş enerji panelleri, destekleyici jeneratör güç enerji sistemleri bulunuyor.

Cihaz, istendiğinde şehir şebeke gerilimi ile beslenebilecek sistemlere sahip olup; deprem, sel, yangın vb. afetlerde kullanılmak üzere kompakt ve merkeze bilgi gönderebilen entegre bir sistem aygıtı olarak geliştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından 2022 yılında başlatılan AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirilen Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi, kaçak hafriyat dökümleri ile mücadelede şehre önemli bir teknolojik destek sağlıyor. Sistemin kaçak döküm faaliyetlerini tespit ederek önlem alması, çevre kirliliğinin azaltılmasına ve şehir estetiğine katkı yapılmasına olanak tanıyor. İstanbul'un hafriyat dökümünden kaynaklanan çevresel sorunlarını çözmek için geliştirilen bu yenilikçi sistem, şehir yaşamında önemli bir dönüşüm başlatıyor.

İlk Yorumu Sen Yaz
code