24 Temmuz 2024 Çarşamba
DOLAR 32.85 ₺
EURO 35.68 ₺
STERLIN 42.40 ₺
G.ALTIN 2,548.92 ₺
BTC 67,556.31 $
ETH 3,493.82 $
BİST 11,089.53

Ticaret Bakanlığı'ndan Yazlık Geçiş Tedbirleri Açıklandı

Gündem 6
Yayınlama: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 14:26 Kaynak: İGF Haber Ajansı Editör: Ahmet Yılmaz

Ticaret Bakanlığı, gümrük sınır kapılarında yaz dönemi yolcu geçişleri ile ilgili tedbirler alındığını duyurdu. Gurbetçilerin sorunsuz işlemlerini yapabilmeleri için Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule Gümrük kapılarında çeşitli önlemler alındı.

Ticaret Bakanlığı'ndan Yazlık Geçiş Tedbirleri Açıklandı

Ticaret Bakanlığı, yaz dönemi yolcu geçişlerinde alınan tedbirleri açıkladı! Gurbetçilerin yurda dönüşlerinde kolaylık sağlayacak önlemlerle Haziran-Ağustos döneminde yoğunluk önlenecek. Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule Gümrük kapıları beklenen yoğunluğa hazır!

Ticaret Bakanlığı, gümrük sınır kapılarında yaz dönemi yolcu geçişleri ile ilgili tedbirler alındığını açıkladı.

ANKARA (İGFA) - Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ticaret Bakanlığı, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız yaz tatili dönemlerinde ülkemize yabancı plakalı kara taşıtları ile gelmekte ve özellikle Haziran-Ağustos döneminde Yunanistan ve Bulgaristan’la olan gümrük kapılarımızda yolcu ve taşıt giriş-çıkış yoğunluğunun yaşandığına dikkati çekti.

2023 yaz döneminde gerek Ticaret Bakanlığı gümrük personeli sayısı gerekse İçişleri Bakanlığı görevli personel sayısı arttırılarak, gurbetçilerin yurda girişlerinde ve dönüşlerinde sıkıntı çekmeden işlemlerini yaptırmalarını sağladıklarını belirtilen açıklamada, "Ticaret Bakanlığı olarak, 2024 Yaz döneminde gurbetçi vatandaşlarımızın yurda gelişlerinin yoğunlaşması nedeniyle; özellikle Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule Gümrük kapılarında gümrük kapısından yolcu geçişlerinin rahatlatılması amacıyla çeşitli tedbirler almış bulunmaktayız. Bu kapsamda, başka bölgelerden çok sayıda personel takviyesi yapıldı. Kapıkule’de tüm peronlardan geçisin sağlanabilmesi, pasaport ve gümrük işlemlerinin yapılması için pasaport polisinin de takviyesinin yapılması ile yolcu peronlarının tam kapasite çalışması sağlandı. Kapıkule Gümrük Müdürlüğünde 12 olan yolcu giriş peronu 24 işlem noktasına çıkartıldı. İşlemlerde herhangi bir aksama olmaması adına Gümrük ve Emniyet personeline kumanya verilerek hizmetin 24 saat süresince aksamaması sağlandı" diye konuştu.

Yurtdışından Türkiye'ye gelecek vatandaşlar için tüm kapılarımızdaki anlık yoğunluk durumunu takip edebilecekleri kamera görüntülerinin 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü web sitesi üzerinden yayımlanacağı kaydedildi.

Ayrıca, PTT ve Ziraat Bankası mobil hizmet araçları Kapıkule Gümrük Kapısında konumlandırılmış olup Hazine ve Maliye Bakanlığınca ilave Saymanlık vezneleri açıldığı belirtilen açıklamada, "Ticaret Bakanlığımızca, gümrük işlemleri ile ilgili kolaylaştırıcı önlemler alınmış olup, Jandarma ve Emniyet birimlerince de gümrük sahalarında gerekli güvenlik tedbirleri artırılmıştır. Ayrıca vatandaşlarımız için gümrük sahalarında dinlenebilecekleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tüm sosyal alanlar oluşturulmuş olup, saha içerisinde gerekli trafik düzenlemeleri ile ilgili (Yol çizgileri, yön levhaları, dubalar) düzenlemeler yapılarak, hızlı ve güvenlikli bir geçiş için gerekli tüm önlemler alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız yaz tatillerinde Türkiye'ye yabancı plakalı araçlarıyla geliyor. Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre, 2023 yaz dönemi için önlemler artırıldı. Gerekli takviyeler yapılarak gurbetçilerin gümrük işlemleri sıkıntısız halledilecek. Ayrıca, güvenlik tedbirleri ve sosyal alanlar da gözden geçirildi.

İlk Yorumu Sen Yaz
code