24 Temmuz 2024 Çarşamba
DOLAR 32.83 ₺
EURO 35.64 ₺
STERLIN 42.41 ₺
G.ALTIN 2,542.14 ₺
BTC 67,606.31 $
ETH 3,496.41 $
BİST 11,089.53

İstanbul'da Minibüs ve Dolmuşlar Taksilere Dönüşüyor! Yargı Süreci Tamamlandı

Gündem 14
Yayınlama: 10 Temmuz 2024 Çarşamba 13:42 Kaynak: İGF Haber Ajansı Editör: Ahmet Yılmaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin UKOME'yi toplayarak başlattığı ihtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşları taksiye dönüştürme projesi için açılan dava sonuçlandı. İstanbul'da uygulanacak taksiye dönüşüm kararı, mahkeme tarafından onaylandı.

İstanbul'da Minibüs ve Dolmuşlar Taksilere Dönüşüyor! Yargı Süreci Tamamlandı

İstanbul'da Minibüs ve Dolmuşlar Taksilere Dönüşüyor! İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyaç fazlası araçları taksiye dönüştürme projesi hayata geçiyor. Mahkeme süreci tamamlanarak atıl minibüs hatlarındaki araçların taksiye dönüşümü için yol açıldı. Detaylar İstanbul'daki toplu taşıma sistemine dair önemli karar haberimizde!

İBB'nin UKOME’de görüşülerek hayata geçirdiği ihtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşları taksiye dönüştürme projesi için açılan davada yargı süreci tamamlandı.

İSTANBUL (İGFA) - 30 Kasım 2022 tarihli UKOME toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önerisiyle bin 803 adet minibüsün ve isteğe bağlı olarak taksi dolmuşların taksiye dönüşümleri ile minibüs ve taksi dolmuş hatlarında güzergah düzenlemeleri kararı alındı. Atıl minibüs hatlarındaki minibüslerin taksiye dönüşümü için alınan karar, iptal istemiyle İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası tarafından yargıya taşındı.

MAHKEME DAVAYI REDDETTİ

Davayı görüşen İstanbul 10. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemlerde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna vardı ve davayı reddetti.

İstinaf yolu açık olmak üzere 8 Şubat 2024 tarihli ilgili karar, esnaf odası tarafından istinafa götürüldü. İlgili kararı inceleyen Bölge İdare Mahkemesi 6. İdari Dava Dairesi, dava dosyasındaki bilgi ve belgeleri inceledi. Dosyayı karara bağlayan mahkeme, ilk derece mahkemesinin kararının kaldırılmasını uygun bulmayarak istinaf talebini reddetti. Kararda İstanbul Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı teknik rapora atıf yapıldı. İBB tarafından hazırlatılan raporda İBB sorumluluk alanında kalan toplu taşımacılık hizmetinin teknik açıdan incelendiği, mevcut sorunların tespitine ve bütüncül toplu taşıma sistemi ile bu sistemin avantajlarına yer verilerek gelecek yıllarda oluşacak taleplere karşılık verilmek adına öneriler getirildiğine değinildi.  2 Temmuz 2024 tarihli kararla birlikte UKOME kararı İBB lehine kesinleşmiş oldu.

BENZER UYGULAMALARA EMSAL OLACAK

Türkiye genelinde bu sayıda ve bu özelliklerde araçların taksiye dönüştüğü ilk işlem olan UKOME kararının yargı mercilerinde de kesinleşmesi Türkiye'de benzer uygulamalara hukuki açıdan emsal olma özelliği taşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME kararıyla bin 803 adet minibüsün ve taksi dolmuşların taksiye dönüştürülmesi için karar almıştı. Ancak İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası'nın başlattığı dava sonucunda yaşanan yargı süreci sona erdi ve mahkeme operasyonu onayladı. Bu benzersiz uygulama, Türkiye genelinde taksilere dönüşen araçlar için bir emsal niteliği taşıdığı belirtildi. İBB tarafından hazırlatılan teknik rapor ve mahkeme kararıyla İstanbul'da toplu taşıma sektöründe devrim niteliğinde bir adım atılmış oldu.

İlk Yorumu Sen Yaz
code